ÖNEMLİ DUYURU: İçişleri Bakanlığından Türk ve Yabancı Ülke Vatandaşlarının Sınır Kapılarımızdan Giriş/Çıkışlarına Dair Yeni Genelge

İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 11.06.2020 tarihinde yayımlanan 9288 sayılı Genelge kapsamında aşağıdaki hususlara yer verilmiştir.

Okunma Sayısı: 466    |    Haber Tarihi: 29.06.2020

Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid19) salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek amacıyla kademeli olarak yayımlanan ilgi Genelgelerimiz ile sınır kapılarımızdan vatandaşlarımızın ve yabancı ülke vatandaşlarının giriş/çıkışları bazı ülkeler için kısıtlanmıştır. Yurt dışına yapılan tarifeli uçak seferleri de kademeli olarak durdurulmuş, yalnızca istisnai durumlarda, belirlenen prosedürlerle charter ve özel jet uçuşlarına izin verilmiştir.

 

09.06.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde Koronavirüs ile mücadelede kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda, kara, hava ve deniz sınır kapılarından yabancı ülke vatandaşlarının ülkemize girişi ile vatandaşlarımızın ülkemizden çıkışı konuları değerlendirilmiştir.

 

Bu kapsamda;

 

Bakanlıklarınca Covid19 salgını ile mücadele sürecinde yayımlanan ve Türk vatandaşları ile yabancı ülke vatandaşlarının hava, kara ve deniz yoluyla ülkemize giriş/çıkışlarını düzenleyen Genelgelerin İran kara sınır kapılarından yolcu giriş/çıkışlarına yönelik hükümleri hariç olmak üzere diğer hükümleri yürürlükten kaldırılmıştır.

Hava yolu ile yapılacak seyahat planlamalarına ilişkin süreç Sağlık, Dışişleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının koordinesinde yönetilecektir. (Tahmini Uçuş Başlangıç Tablosu)

Ülkemize giriş yapan Türk vatandaşları ile yabancı ülke vatandaşlarının tamamına sağlık kontrolü yapılacaktır. Sağlık kontrolü sırasında semptom görülenler ile ihtiyaç duyulan hallerde de ücretsiz olarak PCR testi yapılacak ve bu sürece ilişkin usul ve esaslar Sağlık Bakanlığınca belirlenecektir.


Kaynak: Uluslararası Nakliyeciler DerneğiBu Kategorideki Diğer Haberler